دندان در آوردن نوزاد

به عنوان والدین، هنگامی که اولین نشانه های دندان در آوردن نوزاد خود را مشاهده می کنید، ممکن است ذوق بسیار زیادی داشته باشید. اما زمان درآمدن دندان های شیری در نوزادان با همدیگر بسیار متفاوت است. در این مقاله سعی شده تا جای ممکن به نگرانی های شما پیرامون علائم دندان در آوردن، سن شروع در آمدن دندان ها و راهکار های کاهش درد در این سن پاسخ دهیم. با کارترزلند همراه باشید.


ویدئو علائم دندان دراوردن نوزادان


سن دندان در آوردن نوزاد

سن دندان در آوردن نوزاد

دندان درآوردن نوزادان اغلب از سن 6 تا 12 ماهگی شروع می شود، اگرچه در برخی موارد ممکن است اولین دندان ها زودتر یا حتی کمی دیرتر شروع به رشد کنند. در برخی موارد بسیار نادر نیز ممکن است نوزادان تازه متولد شده با دندان از قبل رویش یافته به دنیا بیایند یا در چند هفته اول و به سرعت رویش دندان های آن ها آغاز شود.

بهترین زمان دندان در آوردن نوزاد

دانستن این مورد خالی از لطف نیست که بهترین زمانی برای دندان درآوردن نوزادان وجود ندارد. بدن هر نوزاد بنا به وضعیت فیزیولوژیک خود شروع به رشد دندان میکند. بهترین زمان دندان در آوردن نوزاد معمولا حدود 6 ماهگی شروع می شود اما ممکن است تا یک سالگی و یا حتی بیشتر، خبری از یاقوت های سفید در دهان کودک شما نشود و این به معنای بیمار بودن فرزند شما نیست.

علت زود یا دیر دندان در آوردن نوزاد

مهم است که به یاد داشته باشید، رویش طبیعی دندان های نوزاد، رقابت بین او و سایر کودکان نیست. رویش دندان ها طبق ساعت بیولوژیکی هر فردی با شخص دیگر می تواند متفاوت باشد. وقتی که صحبت از دندان درآوردن می شود، محدوده سنی آن می تواند بسیار گسترده باشد. اگرچه این احتمال وجود دارد که دندان درآوردن کودک از 6 تا 12 ماهگی شروع شود، اما اولین دندان ممکن است در 3 یا 4 ماهگی (زود) یا در اواخر 14 ماهگی (دیر) ظاهر شود. در صورتی که بیش از 18 ماه از تولد نوزاد شما می گذرد و هنوز دندان در نیاورده است و علائمی هم ندارد، به پزشک مراجعه کنید.

البته که نگرانی شما در مورد زود یا دیر درآمدن دندان های نوزاد خود، قابل ستایش است. به همین دلیل هر سوالی در ذهن داشتید علاوه بر مشاوره از پزشکان متخصص، می توانید سوالات خود را در بخش کامنت ها قرار دهید تا به آنها پاسخ مناسب دهیم.

درآمدن دندان نوزاد چقدر طول میکشد؟

مدت زمان درآمدن ردیف کاملی از دندان ها برای نوزادان ممکن است متفاوت باشد اما بطور معمول درآوردن 20 دندان اصلی برای نوزادان حدود 2 سال طول می کشد. کودک شما هنگام درآمدن دندان هایش قطعا نشانه ها و درد هایی را دارد اما باید بدانیم که این درد ها به مرور زمان از بین می روند و جای نگرانی نیست.

تا سن 2 – 3 سالگی کودک شما حدودا 20 دندان شیری خواهد داشت. (دندان های شیری به مرور زمان در کودکی می افتند و به جای آنها دندان های اصلی رشد می کنند.)


علائم دندان در آوردن نوزاد

علائم دندان در آوردن نوزاد

بعضی اوقات ممکن است دندان بدون هیچ علامتی رشد کند، در حالیکه در اکثر موارد، علائم دندان درآوردن ممکن است حدود سه تا چهار روز قبل از اینکه رشد دندان ها، شروع شود. از جمله علائم دندان در آوردن شامل:

 • کج خلقی و زودرنجی: کوچولوی شما ممکن است کمی آشفته به نظر برسد و بیش از حد معمول گریه کند.
 • اختلال در خواب نوزاد (بدخوابی و بی خوابی): درد دندان درآوردن در نوزادان ممکن است باعث بیدار شدن کودک در طول شب شود.
 • ترشح بیشتر بزاق دهان: بزاق دهان نوزاد هنگام دندان درآوردن، بیش از حد معمول است. بر اساس نظر متخصصان، این بزاق به آرام شدن لثه ها کمک می کند.
 • گاز گرفتن و جویدن چیز های مختلف: هنگامی که نوزاد شما در حال دندان درآوردن باشد، ممکن است اسباب بازی ها یا حتی انگشتان خود را گاز بزند تا فشاری را که روی لثه های خود دارد، کاهش دهد. جویدن چیزی محکم به ماساژ لثه کمک می کند و در هنگام رویش دندان ها، باعث کاهش ناراحتی و درد می شود.
 • لثه های متورم و دردناک: ردیفی که دندان قرار است روی آن در بیاید، در اکثر اوقات متورم و قرمز می شود.
 • تب با درجه کم: در طول فرایند رشد دندان ها، دمای بدن کودک شما می تواند کمی افزایش یابد اما به ندرت این درجه تب بالای 38 درجه سانتیگراد می رود. اگر فرزند شما تب با درجه حرارت بالا را تجربه می کند، بهتر است برای تشخیص دقیق به پزشک اطفال مراجعه کنید.

راه‌هایی برای کاهش درد ناشی از دندان درآوردن نوزادان

اما چگونه میتوان مقداری درد دندان درآوردن نوزادان را تسکین دهیم؟ قبل از این قسمت باید ذکر کنیم که هیچ تکنیک جادویی برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد وجود ندارد، شما میتوانید راه های زیر را آزمایش کنید تا نتیجه بگیرید:

استفاده از دندانگیر

جویدن و گاز زدن یک دندانگیر معتبر باعث می شود نوزادی که در حال دندان درآوردن است، لثه خود را با آن ماساژ دهد. برای تسکین بیشتر میتوانید دندانگیر را درون یخچال قرار دهید اما هرگز دندانگیر را درون فریزر قرار ندهید. (موجب آسیب به لثه نوزاد می شود.) دندانگیر معمولا یکی از وسایل ضروری سیسمونی است که در لیست سیسمونی به آن اشاره شده است.

لثه های نوزاد ماساژ دهید!

بهترین راه، استفاده از مسواک انگشتی برای ماساژ دادن سطح روی لثه است.

غذای سرد و داروی مسکن (با تجویز پزشک) میتواند موثر باشد!

دادن غذا های سرد به نوزاد (مانند کمپوت له شده و ماست) می تواند باعث خنکی دهان و کاهش درد دندان درآوردن شود. همچنین پزشک در صورتی که تاب دیدن درد نوزاد خود را ندارید، می تواند قطره ضد درد مخصوص نوزادان را تجویز کند.

نکته مهم: بدون تجویز پزشک متخصص، از ماساژ با لوسیون ها و پماد های ضد درد برای نوزاد پرهیز کنید. برخی از این داروهای غیر تجویری ضد درد، عوارض بسیار خطرناکی برای کودکان دارند.


چگونه از دندان های نوزاد خود محافظت کنیم؟

چگونه از دندان های نوزاد خود محافظت کنیم؟

مراقبت و محافظت از دندان های درآمده نوزاد، به اندازه نگرانی برای رشد اولین دندان ها مهم است. دندان های شیری باید حداقل چند سال دوام داشته باشند تا دندان های اصلی و بزرگسالی جایگزین آنها شوند. ایجاد عادت های خوب بهداشتی به نوزاد، در طول زندگی برای داشتن لثه و دندان هایی محکم و سالم به او کمک می کند.

برداشتن گام هایی برای جلوگیری از پوسیدگی در دندان های شیری به اندازه سلامت دندان بزرگسال اهمیت دارد، زیرا پوسیدگی این دندان ها می تواند روی دندان های دائمی تأثیر بگذارد و سایر مشکلات دندانی مانند درد و عفونت را ایجاد کند.

دندان های نوزاد را مسواک بزنیم!

مسواک زدن منظم قسمت مهمی از بهداشت دهان و دندان است. نکته اصلی در این مرحله این است که دندان های شیری را به آرامی دو بار در روز تمیز کنید و کودک خود را به روال مسواک زدن عادت دهید. برخی نکات هنگام مسواک زدن نوزاد:

 • حداقل دو بار طی روز دندان های نوزاد خود را مسواک بزنید؛ بخصوص بعد از وعده غذایی یا غذای شیرین.
 • از خمیر دندان گیاهی یا مخصوص کودکان به اندازه یک نخود روی مسواک (مخصوص کودکان) بزنید و تف کردن کف خمیر دندان را به کودک خود یاد بدهید.
 • جهت مسواک زدن زیاد اهمیت ندارد ولی اطمینان حاصل کنید که هر جهتی از دندان ها را تمیز کنید. (فک بالایی و پایینی)

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب برای نوزاد شما قسمت مهمی از سلامت دهان و دندان او را فراهم می کند. ترجیحا از دادن نوشیدنی های شیرین مصنوعی مانند آبمیوه های پاکتی یا نوشابه، تنقلات شیرین مانند آدامس، تافی، پاستیل های صنعتی و … به کودک خود اجتناب کنید.

معاینات مرتب دندانپزشکی

معمولاً اولین ویزیت دندانپزشک باید درحدود شش ماه از اولین رویش دندان تا 12 ماهگی کودک شما انجام شود. بعد از آن هم ترجیحا هر ساله یک چکاپ کامل از دهان و دندان پیشنهاد میشود.

چه زمانی برای درد دندان نوزاد باید به درمانگاه مراجع کنیم؟

اگر کودک شما علائمی مانند تب، بی قراری زیاد، اسهال، بریدگی و تورم بیش از حد لثه یا سایر علائم نگران کننده را از خود بروز می دهد و مطمئن نیستید که این مسئله به دندان درآوردن یا چیز دیگری مربوط است، بی خطرترین راه مراجعه به یک درمانگاه مخصوص اطفال است.

دندان در آوردن نوزادان و تب

همانطور که ذکر شد، یکی از علائمی که معمولا نوزادان هنگام درآمدن دندان هایشان دارند، تب است. این تب معمولا حدود 38 درجه است ولی اگر بیشتر از این شد، باید دلیل را در مشکلات دیگر جستجو کنید و فورا به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. در اکثر مواقع اگر نوزاد بیمار باشد، علائم دیگری مانند گرفتن بینی، سرفه و عطسه، اسهال و استفراغ شدید و خارش پوستی دارد.

دندان در آوردن نوزاد و اسهال

آیا دندان در اوردن و اسهال در نوزادان به هم مرتبط است؟ در بسیاری از موارد اسهال کودک، یکی از علائم رویش دندان های اوست. چرا که کودک در این سن هر چیزی را ممکن است بجود و اکثر وسایل حاوی میکروب هایی هستند که موجب اسهال می شوند. برای اطمینان از این مورد بهتر است از دندانگیر مخصوص و تمیز استفاده کنید.

یکی دیگر از دلایل اسهال کودکان، ضعیف بودن سیستم ایمنی آنهاست. با استفاده از راه های افزایش قدرت سیستم ایمنی مانند شیردهی منظم، مایعات، غذاهای مغذی و واکسیناسیون، میتوان احتمال ابتلا به اسهال را در کودکان کاهش داد.

علت اسهال هر چه باشد، موجب کم آبی بدن می شود و بهتر است از طریق راه های زیر، آب بدن و مواد معدنی نوزاد را تامین کنیم:

 • شیردهی منظم
 • اگر کودک به سنی رسیده که غذای جامد بخورد، از غذاهای جمع کننده شکم استفاده کنید.
 • آب هیدراته یا سرم آبرسان خوراکی می تواند در برخی موارد کمک کننده باشد.
 • از خوراندن مایعات دارای شکر و قند به کودک خودداری کنید.
 • پس از هر بار دفع، پوشک کودک را عوض کنید تا مشکلات پوستی برای او ایجاد نشود.
 • در صورت ادامه فرایند اسهال در هنگام دندان درآوردن، به پزشک مراجعه کنید.

ترتیب دندان در آوردن نوزاد

ترتیب دندان در آوردن نوزاد

بطور معمول ابتدا دو دندان جلویی در فک پایین و پس از آن، دو دندان جلویی در فک بالا شروع به رشد می کنند. در جدول زمان بندی دندان درآوردن نوزادان می توانیم ترتیب دندان در آوردن را مشاهده کنیم: (منبع: سایت پمپرز)

دندان های فک بالا

 • دندان های پیشین مرکزی (دندان های جلوی دهن): 8 تا 12 ماهگی
 • دندان های پیشین جانبی (دندان های کناری دو دندان جلو): 9 تا 13 ماهگی
 • دندان های نیش (دندان های تیز اطراف دندان های پیشین جانبی): 16 تا 22 ماهگی
 • دندان های آسیاب/ آسیای کوچک (دندان های پشت دهان که برای ساییدن غذا استفاده می شود): 13 تا 19 ماهگی
 • دندان های آسیاب/ آسیای بزرگ (عقب ترین ردیف دندانی): 25 ماه تا 3 سالگی

دندان های فک پایین

 • دندان های پیشین مرکزی (دندان های جلوی دهن): 6 تا 10 ماهگی
 • دندان های پیشین جانبی (دندان های کناری دو دندان جلو): 10 تا 16 ماهگی
 • دندان های نیش (دندان های تیز اطراف دندان های پیشین جانبی): 17 تا 23 ماهگی
 • دندان های آسیاب/ آسیای کوچک (دندان های پشت دهان که برای ساییدن غذا استفاده می شود): 14 تا 18 ماهگی
 • دندان های آسیاب/ آسیای بزرگ (عقب ترین ردیف دندانی): 23 تا 31 ماهگی

نکات جالب در مورد دندان در آوردن کودک

دندان دراوردن نوزاد

 • به طور متوسط در طی روند رویش دندان ها، هر شش ماه حدود چهار دندان در می آیند.
 • دندان های دختران ممکن است کمی زودتر از دندان های پسران در بیایند.
 • دندان ها معمول بصورت متقارن رشد می کنند. مثلا دندانی در ردیف پایین سمت راست رشد کند، دقیقا در فک پایین در سمت چپ، یکی دیگر در می آید.
 • دندان های شیری کوچک تر و سفید تر از دندان های اصلی هستند که بعد از مدتی جایگزین آنها می شوند.
 • بعد از 5-6 سالگی دهان کودک شما میزبان ترکیبی از دندان های شیری و اصلی است.
 • تعداد دندان های شیری کودک معمولا 20 تاست. در صورتی که در بزرگسالی، لثه او بین 28 تا 32 دندان دارد.

دندان در آوردن نوزاد از کی شروع میشود؟

رویش دندان ها در نوزادان ممکن است از سه ماهگی شروع شود، اما معمولا این زمان را 6 ماهگی فرض می کنند. رویش دندان ها بر اساس ساختار بدن و زنتیک هر نوزادی می تواند متفاوت باشد و شروع رویش دندان ها ممکن است تا بیش از 1 سالگی، زمان ببرد.


دندان دراوردن کودک در سنین مختلف

دندان در آوردن نوزاد سه ماهه

دندان درآوردن کودک در سه ماهگی ممکن است باعث نگرانی برخی والدین شود، اما باید بدانیم اولین نشانه ها برای رویش دندان کودک در سن سه ماهگی کاملا منطقی و طبیعی است.

دندان در آوردن نوزاد 6 ماهه

اکثر نوزادان در 6 ماهگی شروع رویش دندان ها را تجربه می کنند. اولین علائمی که کودک دارد شامل بی قراری، کلافگی، خارش پوست، سرفه کردن، گاز گرفتن وسایل مختلف تب درجه پایین، مالش گوش و اسهال کم است. البته میزان مشکلاتی که نوزاد دارد بسته بهگونگی تغذیه او نیز دارد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله غذای نوزاد را مطالعه کنید.

دندان در آوردن نوزاد 8 ماهه

8 ماهگی نوزاد نیز زمان طبیعی برای دندان دراوردن است.


نحوه مسواک زدن دندان های نوزاد

نحوه صحیح مسواک زدن کودک

به همان اندازه که داشتن یک نوزاد لذت بخش است، مراقبت از او کاری سخت است. یکی از مراقبت هایی که بسیار هم مهم است، بهداشت دهان و دندان کودک است. شنیده ایم که میگویند چون دندان های اول نوزاد شیری هستند، بهداشت آن ها اهمیت زیادی ندارد، اما باید بدانیم که این جمله برای آینده یک کودک بسیار ترسناک است و ممکن است به او آسیب برساند.

مراقبت از دندان های شیری به اندازه دندان های اصلی دارای اهمیت است؛ چراکه پوسیدگی و خرابی آن ها میتواند باعث درد لثه، دیابت، بیماری های قلبی و … شود. از طرفی زود از دست دادن دندان های شیری میتواند باعث رشد دندان های اصلی در مکان های نامناسبی بشود.

اهمیت مسواک زدن برای کودکان

دندان های شیری نقش بسیار مهمی در رشد کودک شما دارند و بسیار مستعد پوسیدگی هستند؛ از جمله دلایل اهمیت مسواک زدن در سنین کودکی:

 • مراقبت از لثه ها و کمک به رشد مناسب فک
 • مسواک زدن باعث ایجاد عادت مناسب برای سنین بزرگسالی می شود.
 • سریع تر به حرف آمدن نوزاد
 • لبخند زیبای کودک در زمان بزرگسالی، نیازمند مراقبت از دندان های او در نوزادی است.
 • دندان های سالم، شما را از مراجعه متعدد به دندانپزشک، بی نیاز می سازد.

سوالات متداول در مورد مسواک زدن کودکان

چه زمانی برای مراقبت از دندان های نوزاد مسواک زدن را شروع کنیم؟

بهترین زمان برای مراقبت از دهان کودک، در واقع از همان بدو تولد است. حتی اگر نوزاد هنوز دندان ندارد، لثه او هنوز هم باید تمیز نگه داشته شود. لثه نوزادان می تواند به راحتی با قند موجود در شیر خشک و شیر مادر تحریک شود. دندان هایی که زیر لثه هستند و هنوز درنیامدن نیز مستعد پوسیدگی هستند و باید به این توجه کنیم.

از طرفی شروع مسواک زدن از سنین پایین، باعث ایجاد عادت خوبی برای آنها میشود. وقتی اولین دندان نوزاد رشد کرد می توانید مسواک زدن را شروع کنید. استفاده از دهان شویه و فلوراید حداقل تا 6 سالگی پیشنهاد نمی شود.

چگونه دندان های کودک را مسواک بزنیم؟

مسواک زدن به نوزاد خود را اینگونه آغاز کنیم و ادامه دهیم:

 • هنگامی که هنوز دندانی در نیامده است، می توانید با استفاده از پارچه ای تمیز، لثه، زبان و گونه نوزاد را به آرامی تمیز کنید.
 • بعد از رویش اولین دندان ها، با استفاده از یک برس کوچک مخصوص دندان و مقداری آب درون دهان را تمیز کنید.
 • استفاده از خمیر دندان برای کودک را تقریبا از سن 2 سالگی شروع کنید. (بهترین حالت استفاده از خمیر دندانی طبیعی است.)
 • هنگامی که چندین دندان شیری آن ها درآمد، نخ دندان را به آرامی بین دندان های نوزاد بکشید.
 • روزی حداقل دوبار مسواک زدن به کودکان (بعد از سه سالگی) را فراموش نکنید.

کودک از چه سنی به بعد باید توسط دندانپزشک معاینه شود؟

ویزیت های منظم دندانپزشک می تواند از دندانها و لثه های کودک شما در برابر ایجاد هرگونه مشکلات بهداشت دهان و دندان محافظت کند. سالی دوبار چکاپ توسط دندانپزشک بعد از یک سالگی پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *