کدام شیر خشک برای کودک بهتر است؟

در این مطلب به نکاتی که در مورد شیر خشک برای کودک میپردازیم؛شیر مادر مناسب‌ترین گزینه برای تغذیه کودک از بدو تولد تا دو سالگی است و ترکیباتی دارد که به هیچ‌وجه قابل تولید نیست. اما اگر مادر به دلایل مختلفی نتواند فرزند خود را شیر دهد، می‌تواند شیرخشک را جایگزین شیر خود کند. شیرخشک یک ماده پودری یا مایع مغذی است و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودک را تا حد زیادی تامین می‌کند.

چه کودکانی به شیرخشک نیاز دارند؟

اگرچه شیر خشک هیچگاه جایگزین شیر مادر نمی‌شود اما در مواردی کودک ناچار است با این محصول تغذیه شود:

– کودکانی که از مادر محرومند و یا مادر شاغل دارند، شیرخشک گزینه خوبی برای آن‌هاست.
– مادرانی که به دلیل کمبود ویتامین و مواد مغذی، شیر کافی برای سیر کردن کودک خود ندارند، می‌توانند از شیرخشک استفاده کنند.
– کودکان نارس یا ضعیف که قدرت مکیدن سینه مادر را ندارند، باید از شیرخشک استفاده کنند.

انواع شیر خشک

انتخاب شیر خشک مناسب یکی از سخت‌ترین کارها برای مادران است. اما با شناخت شیر خشک‌های مختلف براساس سن کودک خود، می‌توان بهترین انتخاب را برای مصرف روزانه او داشت. شیر خشک‌ها براساس کارایی و مواد تشکیل دهنده انواع مختلفی دارند که به چند مورد اشاره می‌کنیم:

– شیر خشک تهیه شده با شیر گاو: این شیر خشک مقادیر معینی پروتیین، کربوهیدرات و چربی دارد و سریع هضم می‌شود. این شیر خشک برای رشد و تکامل کودک بسیار موثر است. کودکانی که به شیرگاو حساسیت دارند، می‌توانند از شیر خشک تهیه شده با شیربز استفاده کنند.

– شیر خشک ضد آلرژی: این شیر خشک مخصوص نوزادانیست که به شیر گاو و پروتئین‌های موجود در آن حساسیت دارند.

– شیر خشک ضد رفلاکس: این شیر خشک ترکیباتی دارد که برای کودکانی که غذا را به خوبی هضم نمی‌کنند، بسیار مناسب است.

– شیر خشک بدون لاکتوز: این شیر خشک برای کودکانی که به لاکتوز موجود در شیر مادر و شیر گاو حساسیت دارند، مناسب است.

– شیر خشک مخصوص نوزادان نارس: این شیر خشک برای کودکانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند و ضعیف هستند، بسیار مناسب است و به دلیل پروتئین و چربی زیادی که دارد، باعث وزن‌گیری سریع آن‌ها می‌شود.

– شیر خشک رژیمی: این شیر خشک برای نوزادانی که بیماری خاصی دارند و نباید از شیر خشک‌های معمولی استفاده کنند، با تجویز پزشک مناسب است و تمام نیازهای بدن او را تامین می‌کند.

این موارد چند نمونه از شیر خشک‌هایی هستند که نوزاد براساس نیاز خود، می‌تواند با آن‌ها تغذیه شود. البته بهتر است تا ۴ ماهگی کودکان با شیر مادر تغذیه شوند.

چه شیرخشکی برای کودک مناسب است؟

شیرخشک‌های متنوعی در بازار موجود است و نمی‌توان گفت که کدام نوع یا مارک برای کودکان مناسب است. زیرا تمام شیر خشک‌ها یک فرمول استاندارد دارند که تمام سازنده‌های آن، موظف به رعایت آن هستند. بنابراین مادران باید متناسب با شرایط کودک خود، مواردی را در نظر بگیرند تا بتوانند شیرخشک مناسبی را تهیه کنند.

به عنوان مثال اگر نوزاد یا کودک سالم است و رشد طبیعی دارد، بهترین شیر خشک برای او، شیر خشک‌هایی با کمترین میزان پروتئین است. زیرا کودکانی که با این ماده تغذیه می‌شوند، بیشتر در معرض چاقی و اضافه وزن هستند که این برای کودک بسیار خطرناک است. همچنین بهتر است در شیر خشک مقادیر زیادی آهن وجود داشته باشد تا کودک دچار فقر آهن نشود. اگر کودک شما کم وزن است بهتر از شیر خشک‌های مخصوص وزن‌دهی و اگر حساسیت دارد، از شیرخشک‌های ضدآلرژی استفاده کنید.

چه شیرخشکی برای کودک مناسب است؟

چه شیرخشکی برای کودک مناسب است؟

در هر صورت برای تهیه شیرخشک مناسب، در ابتدا باید با پزشک اطفال مشورت کنید. زیرا ممکن است بدن کودک، شرایط خاصی داشته و یا دچار کمبود برخی از ویتامین‌ها باشد که مادر از آن اطلاعی ندارد و با انتخاب شیرخشک مناسب، این مشکلات را برطرف می‌شود.

طریقه آماده کردن شیر خشک و نحوه مصرف آن

ابتدا شیشه و دست‌های خود را خوب بشویید. سپس آب تمیز را بجوشانید و به مقدار مورد نیاز داخل شیشه شیر بریزید. در قدم بعدی براساس سن کودک خود با پیمانه‌ای مناسب که مخصوص شیر خشک است، به صورت سر صاف از پودر برداشته و داخل آب جوش ریخته و سپس خوب هم بزنید. اکنون اجازه دهید شیر خنک شود. توجه داشته باشید که سری شیشه را چک کنید تا در حالت استاندارد باشد. همچنین از دادن بیش از حد شیر به نوزاد خودداری کنید.

طریقه آماده کردن شیر خشک و نحوه مصرف آن

طریقه آماده کردن شیر خشک و نحوه مصرف آن

سخن پایانی

بی شک شیر مادر برای کودک مناسب‌ترین غذاست و تمام ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد کودک را فراهم می‌کند. در مواردی خاص شیر خشک می‌تواند جایگزین مناسبی برای شیر مادر باشد. مناسب‌ترین شیر خشک برای کودک، شیر خشکی است که بتواند نیازهای بدن او را تامین کند. بنابراین در خرید این محصول در ابتدا باید نیاز کودک را در نظر گرفت و در قدم بعدی از کیفیت محصول، ساختار آن، اصل یا تقلبی بودن، تاریخ انقضا و برخی موارد دیگر اطمینان حاصل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *