گرفتن بچه از پوشک

نوزادان به دلیل اینکه در فضای گرم و نرم رحم مادر بودند، لخت بودن را دوست دارند و ممکن است هنگام از پوشک گرفتن کودک، با تصاویری فاجعه بار از خرابکاری روی فرش روبرو شوید. این موارد برای یک پدر و مادر تازه کار میتواند موقعیتی بسیار استرس زا باشد. در این مقاله بطور جامع به نکات گرفتن بچه از پوشک اشاره خواهیم کرد.


چرا باید بچه را از پوشک بگیریم؟

 

چرا بچه را از پوشک بگیریم؟

 

 • بهداشت: از پوشک گرفتن کودک یکی از بهترین روش های جلوگیری از مشکلات پوستی ناحیه باسن بچه و مبارزه با بیماری های عفونی است. این مشکلات پوستی اغلب بخاطر تجمع باکتری و رطوبت درون پوشک و عدم تنفس پوستی ایجاد میشوند.
 • اثر مخرب پوشک: یک مطالعه بالینی بطور مستقیم نشان داده است که پوشک (پارچه ای و یکبار مصرف) در مقایسه با زمان که لخت هستند، در نحوه حرکت نوزاد تاثیر مخربی میگذارد. الگوی راه رفتن نوزادان با چیزی بین پاها کاملا محدود میشود.
 • نیاز کودک: احساس آزادی که کودک بعد از پوشک گرفتن دارد، کمک به رشد و افزایش اعتماد به نفس او میکند. همچنین بعد از مدتی که با اون همراه میشوید متوجه استقلال طلبی نوزاد خواهید شد.
 • بستن پوشک خودش مصیبتی است!! : اگر پوشک نوزاد خود را بار ها در طول روز بسته باشید، متوجه منظور من میشوید. آموزش دستشویی رفتن به کودک علی رقم صبری که میخواهد، واقعا ارزشش را دارد.

ترجیحا پس از مدتی سعی کنید روزانه بین چند دقیقه تا چند ساعت حتما او را از پوشک بگیرید و اجازه دهید تحت کنترل شما آزادانه فعالیت کند.


زمان مناسب برای گرفتن بچه از پوشک

بطور معمول بعد از 18 ماهگی زمانی است که توصیه میشود برای از پوشک گرفتن نوزاد اقدام کنید. اما باید این نکته را بدانید که هر نوزاد با دیگری متفاوت است و زمان مورد نیاز شما را باید خودتان تعیین کنید. زمان از پوشک گرفتن دختر از پسر معمولا و طبق تجربه زودتر است و نوزادان پی پی کردن را معمولا از ادرار زودتر یاد میگیرند.

نحوه شروع روش “کودکی بدون پوشک”

نوزادان زمانی که به هر نحوی نیازی پیدا کنند آن را به شکلی به ما اطلاع میدهند. برای رمزگشایی از این حالات (اغلب گریه)، زمان و حوصله نیاز است و بهترین راه، مشاهده دقیق و مرتب آن هاست.

زمان بندی طبیعی

یادگیری ریتم طبیعی دستشویی نوزاد به شما در این امر کمک بسیاری میکند. زمان های معمول بعد بیدار شدن از خواب، بعد از سفر با ماشین، بعد قرار گرفتن در کریر یا کالسکه است.

زمان های بدون پوشک

اوقاتی که نوزاد بدون پوشک است را به دقت مشاهده کنید، این مورد به شما کمک فراوانی میکند. همچنین بهتر است بدانید بهترین غذای نوزاد در سن 6 تا 12 ماهگی کدام است. در بخش مقالات سایت کارترزلند، میتوانید تمامی غذاهای مناسب برای نوزاد را مطالعه کنید.

سیگنال ها را دنبال کنید!

نوزادان زمانی که به دستشویی نیاز دارند، علائم خاصی از خود بروز میدهند. برخی حالت ناخوشایند پیدا میکنند، برخی گریه میکنند و برخی میخندند. اکثر والدین متوجه حالت خاص نوزاد هنگام اقدام به دفع دستشویی میشوند.


از روش EC (کاهش ارتباطات) استفاده کنید!

 

روش EC برای از پوشک گرفتن بچه

 

روش Elimination Communication یا به اختصار (EC) روشی ملایم برای پاسخگویی به نیاز های طبیعی کودک از همان بدو تولد است. همه پستانداران از جمله انسان ها طی روندی طبیعی و غریزی، از بدو تولد برای رفع نیاز های خود، سیگنال هایی ارسال میکنند. با روش EC ما می آموزیم که تا سن 9 تا 18 ماهگی چگونه نیاز های نوزاد را متوجه شویم.

بعنوان مثال اگر تاکنون از نوزاد مراقبت کرده باشید، وقتی گریه میکند سعی میکنید به اون شیر دهید، بغلش کنید، لالایی بخوانید و یا در آخر امر، پوشک او را چک کنید. اگر شما می فهمیدید که این گریه به چه معناست، حتما آن را رفع میکردید. با روش EC ما به کودکان آرام آرام رفتن به توالت را آموزش میدهیم و تا استقلال کامل آن ها را همراهی میکنیم. برای مشاهده این روش به طور کامل اینجا را کلیک کنید.

مفهوم EC دقیقا همین مورد است؛ نوزادان زمانی که احتیاج به دستشویی دارند دقیقا مانند زمانی که گرسنه هستند سیگنالهایی میفرستند مانند حبس نفس، گریه کردن و … که در هر نوزاد با دیگری متفاوت است. هنگام دریافت این حالات حتما آنها را داخل دستشویی برده و با کمک یاد دهید چگونه دستشویی کنند.

مزایای استفاده از روش (EC) برای گرفتن بچه از پوشک

 • به کمک این روش، وابستگی کودک به پوشک را تا حد زیادی کاهش میدهیم و از این طریق باعث کاهش ضایعات میشویم.
 • صرفه جویی در هزینه ها بخصوص در وضعیت اقتصادی حال حاضر کشور
 • افزایش اعتماد به نفس نوزاد
 • کاهش احتمال عفونت و حساسیت های پوستی
 • عدم استفاده از پوشک راحتی نوزاد برای دفع مدفوع را در پی داشته و از بروز یبوست جلوگیری میکند.
 • شناخت بیشتر مادر نسبت به فرزند بر اساس حالات او

گرفتن بچه از پوشک (ویدئو)


از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی

نکاتی در طب سنتی برای گرفتن کودک از پوشک ذکر شده که مهم ترین آنها بهترین زمان برای از پوشک گرفتن است.

 • بهترین زمان برای این کار، بهار و تابستان است. دلیل آن هم بسیار منطقی است؛ زیرا به دلیل ملایمت هوا، کودک کمتر در معرض سرماخوردگی و درد پا قرار میگیرد.
 • استفاده از انواع سرهمی و بادی برای نوزاد هنگام کنار گذاشتن پوشک، بسیار پیشنهاد میشود.
 • نکته دیگر در طب سنتی توضیح به کودک در مورد اینکه نگه داشتن دستشویی چه مضراتی دارد و هر زمان احساس دستشویی کرد به پدر یا مادر خود در این رابطه بگوید.
 • پیش از 2 سالگی، سیستم عصبی نوزاد برای نگه داشتن دستشویی ضعیف است، پس به هیچ عنوان از ترس و زور برای اعلام زمان دستشویی رفتن استفاده نکنید.
 • آموزش زندگی بدون پوشک را بصورت پیوسته و منظم با صبر و حوصله ادامه دهید.
 • محیط دستشویی را با اسباب بازی های مورد علاقه کودک، برایش جذاب کنید.
 • در شرایطی که فشار برای کودک ایجاد میکند مانند تغییر منزل، فشار کاری بالا و … سعی کنید از پوشک گرفتن را مدتی متوقف کنید.

12 نکته موثر برای از پوشک گرفتن کودک

 

از پوشک گرفتن بچه

 

 1. یک لگن کوچک زیبا همیشه همراه خود داشته باشید.
 2. روحیه کودک بسیار مهم است. هرگز او را تهدید نکنید یا از ترس او استفاده نکنید. این کار سبب میشود که کودک دستشویی خود را حبس کرده و باعث بیماری های داخلی شود.
 3. قبل از انجام فعالیت هایی مانند بیرون رفتن، بازی کردن و … از او بخواهید با شما به دستشویی برود و به آن عادت کند.
 4. ترس بچه از دستشویی رفتن را کم کنید! این کار را میتوانید با توالت مخصوص کودک و بردن چند اسباب بازی محبوب به دستشویی انجام دهید.
 5. صبور باشید!! یادگیری و استقلال کودکان برای دستشویی کردن به صبر و حوصله نیاز دارد.
 6. برای خواباندن نوزاد از تشک های ضدآب یا محافظ تشک نوزادی استفاده کنید و هنگامی که در حال بازی کردن بدون پوشک است آن را زیر نوزاد بیندازید.
 7. استفاده از پوشک پارچه ای میتواند گزینه مناسبی باشد و شما به محض خرابکاری میتوانید آثارش را ببینید و از بروز بیماری پوستی جلوگیری میکند.
 8. بعد از هر بار خرابکاری در پوشک و تمیز کردن آن اجازه دهید آزادانه بدون پوشک بچرخند و زمانی که احساس کردید زمان مناسب دستشویی است، آنها را روی لگن به مدت 2 تا 3 دقیقه بنشانید.
 9. از لباس های نوزادی مثل بادی، رامپر دخترانه یا پسرانه، سرهمی و … نیز برای از پوشک گرفتن بچه کمک بگیرید.
 10. بجای تشک و صرف هزینه اضافی میتوانید از حوله کوچک یا ملحفه برای زیر کودک استفاده کنید.
 11. بعد از هر خرابکاری تصادفی با کودک صحبت کنید و چندین مرتبه نحوه دستشویی کردن و جایش را به او نشان دهید.
 12. مراقب حالت های نوزاد باشید! معمولا تغییر چهره یا حالت خاصی از بدن نشانه دفع مدفوع در کودکان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *