شستن لباس نوزاد

هنگام بارداری شاید بارها جلوی درب فروشگاه های لباس نوزاد توقف کرده باشید و نوزاد عزیزتان را در این لباس ها تصور کرده اید. اما بعد از مدتی که نوزاد شما بدنیا بیاید، باید به فکر شستن لباس نوزاد، پیراهن های زیبا و جوراب های جذاب باشید. اگرچه شستن لباس کودک بدون اینکه به پوست بچه آسیب برساند ممکن است کاری نگران کننده باشد، اما شستن لباس نوزاد تازه متولد شده آنقدر ها هم کار سختی نیست. پیش رو با تمامی نکات و فوت و فن های شستشوی لباس بچه آشنا میشویم.


انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس بچه

انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس بچه

پیش از شستشوی لباس کودک باید در انتخاب مواد شوینده مناسب دقت کنید. در قفسه های فروشگاه ها انواع مختلفی از پودر رختشویی و لباس شویی وجود دارد، اما انتخاب محصولی که در آن از عطر های شیمیایی استفاده نشده باشد، میتواند گزینه ای مناسب برای جلوگیری از حساسیت پوستی کودک باشد. از طرفی انتخاب لباس مناسب که راحتی بالایی داشته باشد و حساسیت نیز برای پوست کودک ایجاد نکن نیز مهم است. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای خرید لباس نوزاد را مطالعه کنید.

ممکن است بدیهی بنظر برسد، ولی حتما هر لباس جدیدی را قبل از تن کردن به کودک بشویید. پوست نوزاد بسیار حساس است و ممکن است به لباس های نو واکنش آلرژیک نشان دهد.

همچنین میتوانید خودتان در خانه شوینده مناسب برای لباس نوزاد را بسازید. بسیاری از والدین این کار را انجام میدهند؛ چرا که علاوه بر قیمت تمام شده مناسب تر نسبت به شوینده های گران قیمت مخصوص نوزاد، از شوینده ای که استفاده میکنید اطمینان خواهید داشت. (منبع)

شما می توانید بسیاری از دستورالعمل های خانگی را با یک جستجوی ساده در اینترنت پیدا کنید. بیشتر آنها فقط حاوی چند ماده اولیه ساده هستند و می توان آنها را خیلی سریع تهیه کرد. اگر در مورد مواد موجود در یک دستورالعمل مطمئن نیستید، قبل از استفاده از آن با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، مخصوصاً اگر قصد دارید روغنهای مختلف را به آن اضافه کنید. نکته مهم این است که به دلیل اثرات احتمالی استروژنیک باید از روغن چای و اسطوخودوس خودداری شود.

چه یک مارک معروف شوینده از فروشگاه را انتخاب کنید و چه نسخه خانگی آن را بسازید، همیشه مواد شوینده خود را در یک قفسه بلند نگه دارید. هرگونه مواد شیمیایی یا تمیز کننده در خانه باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.


شستن لباس نوزاد (ویدئو)


شستن لباس بچه جدا از لباس های دیگر

شستن لباس نوزاد جدا از بقیه لباس ها

بسیاری از والدین تصمیم می گیرند لباس کودک خود را جدا از لباس های دیگر بشویند. دلایل زیادی برای جدا کردن لباس کودک وجود دارد. با این وجود هنگامی که لباس ها را جدا بشویید، کار شما بیشتر میشود. اما اگر تمام لباس های خانه را با ماده شوینده مخصوص نوزاد بشویید، از این جهت مشکلی بوجود نمیاید. تماس کودک با لباس های شما در طول روز بار ها اتفاق میفتد: شما آنها را در آغوش می گیرید و نوازش می کنید، پس بهتر است همه لباس های خانه را با مواد شوینده ملایم بشویید.

به هر حال دلایلی وجود دارد که بهتر است لباس های نوزاد را جدا از بقیه بشویید:

 • اگر نوزاد شما آلرژی یا اگزما دارد، جدا شستن آن با مواد شوینده مخصوص نسبت به زمانی که همه لباس ها را با ان بشویید، بسیار ارزان تر است.
 • شخصی در خانه شما با مواد شیمیایی خطرناک کار می کند. برخی از مشاغل ممکن است نیاز داشته باشد که یکی از اعضای خانواده شما با مواد شیمیایی خشن یا سایر مواد خطرناک تماس پیدا کند. در این موارد بهتر است برای حفظ ایمنی نوزاد لباس های او را جداگانه بشویید.
 • شما یک ماده شوینده به شدت معطر ترجیح می دهید. بعضی از افراد ترجیح می دهند لباس هایشان رایحه خاصی داشته باشد. در این موارد برای جلوگیری از ایجاد حساسیت بهتر است لباس های نوزاد را جداگانه شست.
 • مجبور باشید لباس های کودک را روزانه بشویید. بعضی از نوزادان ممکن است در طول روز بار ها لباس خود را کثیف کنند، در این شرایط شما مجبور هستید لباس های نوزاد را جداگانه بشویید.

شستن لباس نوزاد قبل از استفاده

شستن لباس نوزاد قبل از استفاده

هرگونه لباس جدید، چه خریداری شده و چه بافته شده، باید قبل از پوشاندن به کودک شسته شود. پوست نوزادان بسیار بیشتر از بزرگسالان دچار آلرژی و حساسیت میشود. شما نمیدانید این لباس قبل از رسیدن به شما با چه چیزهایی ممکن است تماس داشته باشد.

قبل از شستن لباس نوزاد تازه خریداری شده با ماشین لباسشویی حتما برچسب های چسبانیده شده روی لباس را جدا کنید. اگر این کار را نکنید باید گلوله ی بزرگی از کاغذ و چسب را در ماشین لباسشویی خود جستجو کنید.


شستن لکه های سفت و سخت

هر مادری میتواند به شما بگوید این لکه ها از کجا میایند. اکثر لکه های روی لباس نوزاد از سه منبع است: پی پی نوزاد، مایعات دهانی و روغن بچه.

 • شستن لکه های ناشی از دسشویی کودک

اکثر لکه های ایجاد شده روی لباس کودک ناشی از خراب کاری کودک است یا احتمالا زمانی که شما اقدام به از پوشک گرفتن کودک میکنید این اتفاق میفتد.

برای از بین بردن این لکه ها بهتر است ابتدا لباس را در آب گرم خیس کنید و روی آن کمی آب لیمو بریزید. پس از 10 دقیقه خیس خوردن، با مسواک قدیمی روی لکه را بسابید و بعد از آن با ماده شوینده مورد نظر لباس را بشویید.

 • شستن لکه های ناشی از پنیرک نوزاد

همه نوزادان بدون استثنا پنیرک میزنند، این روند طبیعی تقویت معده آنهاست و معمولا بین شش ماه تا یک سالگی از بین میرود. با این حال لکه های زرد یا سفید ناشی از پنیرک زدن نوزاد روی لباسش اجتناب ناپذیر است. اگر نوزاد شما از شیر خشک تغذیه میکند، لکه های پنیرک آن نسبت به شیر مادر سخت تر پاک میشوند. همچنین میتوانید برای مشاهده نیاز های تغذیه ای نوزاد، مقاله غذای نوزاد را مطالعه کنید.

برای لکه پنیرک ناشی از شیر مادر، با کمی ابلیمو و خیساندن در آب گرم پیش از شستشو میتواند کارساز باشد. اما برای لکه پنیرک شیر خشک پروسه کمی طولانی تر میشود که در قسمت بعدی به آن میپردازیم.

 • شستن لکه پنیرک ناشی از شیر خشک

اولین قدم برای از بین بردن پنیرک ناشی از شیر خشک، خیساندن لباس در آب ولرم است. سپس جوش شیرین را روی لکه بپاشید و در انتها مقداری آب سودا (آب گازدار) را روی محل لکه بریزد و با مسواک قدیمی لکه را پاک کنید. حدود 5 تا 10 دقیقه بعد از خیس خوردن لباس میتوانید آن را طبق معمول بشویید.

 • شستن لکه ناشی از روغن بچه

اگرچه روغن بچه برای پوست کودک یک الزام است، اما چکیده شدن قطرات روغن روی لباس کودک میتواند لکه های سر سختی را به جای بگذارد که شستن آنها به مشکلی بزرگ تبدیل شده است. بهترین روش برای از بین بردن لکه ناشی از روغن بچه، استفاده از صابون مایع است. میتوانید پس از ریختن کمی صابون مایع روی لکه، با مسواک قدیمی آن را پاک کنید.

 • شستن لکه ناشی از ریختن دارو روی لباس

بعضی از دارو ها حاوی رنگهایی هستند که به راحتی باعث ایجاد لکه روی لباس میشوند. والدین شکایت دارند که ویتامین های تجویز شده توسط پزشکان پس از ریخته شدن روی لباس، لکه های سرسختی ایجاد میکنند. بهترین راه برای از بین بردن این لکه ها این است که ابتدا لباس را در آب گرم خیس کنید و سپس سرکه سفید را قبل از شستن روی لکه بمالید.

 • شستن لباس نوزاد با ماشین لباسشویی

 1. قبل از انداختن هر یک از لباس ها به داخل ماشین لباسشویی، لیبل و اتیکت ها را بررسی کنید. برخی از لباس های کودک شما ممکن است دستورالعمل شستشوی خاصی داشته باشد. (بخصوص لباس خواب کودک و سرهمی)
 2. بیش از حد ماشین لباسشویی را پر نکنید. شستن لباس های زیاد در ماشین لباسشویی سبب فرسوده شدن لباس های نازک کودک میشود.
 3. اگر پوست کودک شما حساس است یا اگزما دارد، بهتر است دو بار عملیات شستشو را انجام دهید.
 4. برای شستشوی جوراب ها آنها را داخل کیسه پارچه ای قرار بدهید، چرا که ممکنه پس از اتمام کار لباسشویی، لنگه های جداگانه جوراب نوزاد در قسمت های مختلفی دیده شوند!
 5. بهتر است از نرم کننده های شیمیایی استفاده نکنید.

خشک کردن لباس نوزاد

خشک کردن لباس نوزاد

خشک کردن لباس کودک دقیقا مانند تمامی لباس های دیگر است. لباس هایی مانند ژاکت و توری را باید صاف بگذارید تا خشک شوند. شاید فکر کنید لباس های ریز و پارچه های کوچک سریعتر خشک میشوند، اما در حقیقت افزایش سطح لباس باعث میشود سریعتر خشک شود.

خشک کردن لباس کودک زیر نور خورشید نسبت به دستگاه های خشک کن لباس بهتر است. گاهی اوقات نور خورشید لباس های سفید را درخشان تر خشک میکند و همچنین دارای خاصیت تجزیه میکروب هاست.


شستن لباس نوزاد با صابون گلنار

شستن لباس نوزاد با صابون گلنار

یکی از مواردی که در مقاله ذکر شد، اهمیت استفاده نکردن از مواد شوینده شیمیایی برای شستن لباس کودک بود. صابون گلنار پاکسان در حدود 5 دهه در کنار ما ایرانی ها حضور داشته و از لحاظ ساختار صابونی نیز مواد حساسیت زا ندارد. شما میتوانید برای شستن لباس نوزاد از صابون گلنار استفاده کنید. ترجیحا بعد از شستشو و به تن کردن لباس نوزاد، پوست کودک را تحت نظر داشته باشید تا ببینید حساسیتی ایجاد نکند.

شستن لباس نوزاد با وایتکس!

وایتکس یا هیپوکلریت سدیم، محلولی است که برای ضدعفونی و سفید کردن سطوح و برخی لباس ها استفاده میشود. استفاده از وایتکس برای شستن لباس نوزاد بصورت کلی توصیه نمیشود. حتی اگر یک بار هم برای پوست کودک مشکلی ایجاد نکند، در دراز مدت سبب حساسیت پوستی در کودک میشود.


سوالات متداول پیرامون شستشوی لباس بچه

 1. لباس نوزاد را با چی بشوریم؟

شستن لباس نوزاد دارای نکاتی است که در مقاله بصورت جامع در مورد آنها توضیح داده ایم. هنگام شستشوی لباس نوزاد استفاده از مواد شیمیایی و نرم کننده های معطر را تا حد ممکن حذف کنید؛ چراکه ممکن است برای پوست لطیف کودک حساسیت یا اگزما ایجاد کند.

 1. آیا شستن لباس نوزاد با وایتکس توصیه میشود؟

خیر، به هیچ وجه از مواد شیمیایی بخصوص آب ژاول (وایتکس) برای لباس های کودکان استفاده نکنید. ترکیب شیمیایی قوی داخل این مواد حتی اگر امروز برای کودک مشکلی ایجاد نکن، در دراز مدت سبب ایجاد انواع حساسیت ها میشود.

 1. شستن لباس نوزاد با صابون گلنار توصیه میشود؟

بله، طبق نظرات کاربران کارترزلند، بسیاری استفاده از صابون گلنار برای شستشوی لباس کودکشان را بدون ایجاد حساسیت ذکر کردند. البته بهترین راه برای اطمینان از شوینده مورد استفاده، ساخت آن به راحتی در منزل است.

2 نقد و بررسی شستن لباس نوزاد

 • مهیار عظیمیبهمن ۲۵, ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۷

  سلام ممنون بسیار کامل بود.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.